به وبسایت شرکت صنایع پزشکی سرما بهبود سپنتا خوش آمدید

طرح ساخت دستگاه سردکننده نوزاد در ادامه موفقیت ساخت دستگاه کلاه سردکننده و برای اولین بار در کشور در شرکت سرما بهبود مطرح گردید.  طرح اولیه ساخت این دستگاه در سال 1396 و با همکاری و ابراز علاقه جناب آقای دکتر محمد حیدرزاده ریاست وقت اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت و رییس NICU بیمارستان ام البنین مشهد، طرح پژوهشی و سناریوی کارآزمایی تهیه و به تایید دفتر سلامت و جمعیت وزارت بهداشت رسید.

دانش فنی بالا و پیچیدگی های ساخت این دستگاه و تامین برخی قطعات خاص از خارج از کشور موجب کندی پیشرفت طرح گردید اما در نهایت در سال 1398 نمونه اولیه این طرح ساخته شد و تست و آزمایشات آن آغاز گردید.
در فاز نخست، تست دستگاه بر روی مانکن حرارتی (thermal mannequin) تعریف گردید. اما بدلیل تحریم (کاربرد نظامی این مانکنها) و قیمت بالا، کارشناسان شرکت نهایتا، خود اقدام به طراحی و ساخت نمونه ساده ای از این مانکن نمودند و تست عملکردی بر روی این مانکن انجام گرفت. در فاز دوم، تست حیوانی دستگاه شامل تست دوام عملکرد و تست ایمنی دمایی با همکاری موسسه سرم سازی رازی مشهد بر روی نمونه خرگوش با موفقیت انجام شد. پس از آن و در فاز سوم و نهایی کارآزمایی انسانی محدودی در بیمارستان ام البنین مشهد انجام شد.

در نهایت پس از انجام آزمایشات و کارآزمایی های متعدد که منجر به بروزرسانی های عملکردی و ایمنی دستگاه گردید، توانستیم در شهریور ماه سال 1402 پروانه تولید این دستگاه را از اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کسب نماییم.